Articles Comments

Novi Svjetski Poredak » ZDRAVLJE I MEDICINA » STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Spavanje u vrućoj sobi može uzrokovati noćne more

STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Spavanje u vrućoj sobi može uzrokovati noćne more

spavanje-vrucinaAko vam treba ili želite spavati dubokim snom noću, trebali biste provjeriti je li vaša spavaća soba dovoljno hladna

U članku portala Liverpool Echo, savjetnici za spavanje upozoravaju da vruća soba može dovesti do intenzivnih noćnih mora.

Za najbolje rezultate pokušajte postići temperaturu spavaće sobe između 16 do 18 stupnjeva Celzijusa.

Inače, upozorava dr. Neil Stanley iz Britanskog društva za spavanje i Europskog društva za istraživanje spavanja, imate veći rizik od prolaska kroz noćni teror koji se sastoji od posebno loših noćnih mora.

Osigurati da je vaša spavaća soba na pravoj temperaturi nije samo od vitalnog značaja za postizanje slatkih snova.

Također će smanjiti šanse za poremećaje spavanja kao što su hrkanje i apneja za vrijeme spavanja, gdje vaše disanje postaje previše plitko ili čak zaustavljeno kratko vrijeme prije ponovnog pokretanja.

Nedostatak sna dovodi do burne REM faze i noćnih mora

Dr. Stanley je objasnio da je unutarnja temperatura tijela zdravog čovjeka oko 37 stupnjeva C. Neprekidni san zahtijeva da se temperatura tijela spusti na 36 stupnjeva Celzijusa.

Potrebna količina tjelesne topline obično se gubi preko glave ili lica, koju većina spavača ostavljaju nepokrivanom. Međutim, topla ili vruća soba spriječit će vaše tijelo da smanji svoju temperaturu, što će ometati vaš san.

Osobe lišene spavanja doživjet će intenzivnije razdoblje sna. Tijekom tog vremena mozak će ostati aktivniji nego što je normalno. Viša razina aktivnosti mozga tijekom spavanja povećat će vjerojatnost sanjanja. Također će povećat živost vaših snova – i, na žalost, vaše noćne more.

Pored jakih noćnih mora, nedostatak sna povećava šanse REM faze spavanja. Tijekom tih trenutaka, spavači počinju doživljavati moćne događaje u svom snu ispuštajući glasne zvukove i pokrećući naglo svoje udove.

REM spavanje, kaže dr. Stanley, odvija se tijekom bilo plitke ili najdublje faze sna. Ove faze može potaknuti sobna temperatura koja ometa vaš san. Tijekom REM spavanja moždani valovi djeluju kao da je sanjar budan. Ovo je obično vrijeme kada se dogodi noćna mora.

Čuvanje vaše spavaće sobe hladnom poboljšava kvalitetu spavanja i štedi novac

Britansko vijeće za spavanje i Američka Nacionalna zaklada spavanja su izdali slične savjete za spavanje ovog proljeća. Prethodno se preporučivala sobna temperatura prostora, dok se sada preporučuje hladnija temperatura za neometano spavanje.

Dr. Stanley preporučuje spavačima da ostanu hladni tijekom noći. Mogući koraci uključuju smanjenje grijanja u vašoj sobi, otvaranje prozora kako bi zrak ušao i izlazio iz sobe i spavanje na prirodnim vlaknima poput pamuka i svile.

Predlaže i izbjegavanje uzimanja obroka ili grickalica kasno navečer. Smetnja hranom povećava unutarnju tjelesnu temperaturu, što dovodi do veće poteškoće da se spusti temperatura tijela.
 
NoviSvjetskiPoredak.com

Filed under: ZDRAVLJE I MEDICINA · Tags: , , , , ,