Novi Svjetski Poredak » MEDIJI, TEHNOLOGIJA I ZNANOST » Kineski inženjeri hakirali Teslin automobil i skrenuli ga u suprotnu traku (VIDEO)
Istraživači iz laboratorija Keen Labs u Kini, jednog od najcjenjenijih istraživačkih grupa za cyber sigurnost na svijetu, uspješno su hakirali sustav autopilota Teslinog automobila Model S i prisilili automobil da skrene u suprotnu traku
Nadobudni “White hat” hakeri su razvili različite oblike napada kako bi zbunili i poremetili sustav prepoznavanja vozne trake na cesti kod automobila Tesla.
U prvoj metodi, istraživači laboratorija Keen su dodali velik broj naljepnica na crtu razdvajanja na samoj cesti kako bi je zamutili. Iako je autopilot bio prevaren, istraživači su smatrali da je previše upadljivo da bi bilo praktičano, u stvarnom svijetu.
Međutim, suptilniji pristup pokazao se mnogo učinkovitijim: koristeći samo tri strateški postavljene naljepnice, istraživači su uspjeli stvoriti “lažnu traku”.
Na primjer, kad su naljepnice bile postavljene na raskrižju, hakeri su mogli prevariti automobil Teslu koji je mislio da se traka nastavlja na ono što je zapravo bila nadolazeća traka.
“Naši eksperimenti pokazali su da arhitektura automobila Tesla ima sigurnosne rizike, a prepoznavanje suprotne trake je jedna od neophodnih funkcija za autonomnu vožnju na nezaštićenim cestama” – napisali su inženjeri laboratorija Keen Labs u radu.
Glasnogovornik Tesle izjavio je za RT.com da istraživanje nije izazvalo “stvarnu zabrinutost”, međutim, budući da vozač može lako preuzeti sustav autopilota kako bi se izbjeglo sudar sa nadolazećim prometom kao posljedica zlonamjerno postavljenih naljepnica.
“Iako ovo izvješće ne ispunjava uvjete za dodjelu nagrade kroz naš program “Nagrada za otkrivanje bugova”, znamo da je trebalo iznimno mnogo vremena, truda i vještina da otkrijemo bug, te se nadamo da ćemo u budućnosti kompanija Tesla pregledavati buduća izvješća ovog laboratorija.”
Tesla je 2014. pokrenuo svoj program “Bug Bounty” kako bi potaknuo suradnju sa istraživačima sigurnosnih bugova kod svojih automobila. Godine 2018. Tesla je povećao premiju na 15.000 dolara za sve bugove i ranjivosti sustava koji budu otkriveni od strane privatnih istraživača.
Tim iz laboratorija Keen također je ranije tvrdio da mogu daljinski hakirati i kontrolirati volan i aktivirati brisače. Kontrola volana je bila ograničena u određenim okolnostima, međutim, tvrdili su da kada je vozilo bilo u vožnji tempomatom, napad je radio bez ograničenja.
Keen Labs je već napunio naslove mainstream medija zbog vijesti da je daljinski upravljao Teslinim kočnicama s udaljenosti od 120 kilometara.
Novi-Svjetski-Poredak.com
Filed under: MEDIJI, TEHNOLOGIJA I ZNANOST · Tags: automobil, daljinsko upravljanje, električni automobil, hakiranje, Tesla